Nawozy azotowe cz. 2

Saletra chilijska. Jest to nawóz sprowadzany do nas z zagranicy, a choć b. skuteczny, jednak drogi. Ma tę zaletę, że łatwo się rozpuszcza i szybko skutkuje, a tę wadę, że łatwo go z ziemi deszcze wypłukują. To też używać saletry trzeba oględnie i ostrożnie, wysiewając bezpośrednio przed siewem lub sadzeniem, częściowo już w czasie wzrostu. Najlepiej dawkę potrzebną podzielić na 2 – 3 porcje i w pewnych odstępach czasu wysiewać za suchej pogody. Na glebach cięższych saletra lepiej opłaca się niż na lekkich.

Saletra wapienna (t. zw. norweska). Od saletry chilijskiej różni się tym, że zawiera w swym składzie wapno. Ponieważ w działaniu swoim, jeśli chodzi o azot, saletrze chilijskiej nie ustępuje, a obecność wapna ma znaczenie dodatnie, przeto z najlepszym skutkiem może saletrę chilijską zastępować. Od saletry chilijskiej jest cokolwiek droższa, gdyż jest produktem sztucznym, a nie naturalnym.

Saletra amonowa. Jest ona produktem krajowym, wyrabianym w Chorzowie. W działaniu nie ustępuje saletrze chilijskiej, a jest trwalszą i nie tak łatwo z ziemi bywa wypłukiwana. Używa się jej tak samo, jak saletry chilijskiej.

Saletry stosuje się pod wszelkie trawiaste i zielne – pod drzewa i krzewy w wyjątkowych razach.

 

Comments
 1. Reklama

  To Cię zainteresuje:

  Najlepsza sala weselna na Śląsku
  tłumacz niemieckiego poznań
  odgrzybianie klimatyzacji wrocław
  odpylacze filtracyjne
  odstraszacze ptaków
  odstraszanie gołębi
  Odtruwanie Warszawa
  odwierty do pomp ciepła
  odwierty pod pompy ciepła
  odzież dziewczęca sklep internetowy