Nawozy fosforowe cz. 1

Fosfor jest składnikiem pokarmowym rośliny, służącym zwłaszcza do prawidłowego rozwoju kwiatów, owoców i nasion. Gdy zboże nie sypie, gdy rośliny kwiatowe słabo kwitną, gdy drzewa owocowe dają liche owoce – przede wszystkim trzeba szukać powodu w niedostatecznym odżywianiu rośliny pokarmem fosforowym.

Naturalne zapasy fosforowych związków w glebie są b. małe, tyczy się to wszystkich typów gleb, zwłaszcza jednak czułymi na nawożenie fosforowe są gleby cięższe. Do najczęściej stosowanych nawozów fosforowych należą następujące: Snperfosfat. Jest to nawóz fabrykowany w kraju.

Bardzo dobrym on jest na gleby zwięźlejsze oraz tam, gdzie chodzi o szybkie działanie pokarmu fosforowego. Ponieważ superfosfatowy pokarm rozpuszcza się łatwo, zasila się nim rośliny na wiosnę. Nie jest właściwym użycie superfosfatu na gleby kwaśne, a także na świeżo wapnowane.

Co do roślin, to aczkolwiek nadaje się on pod wszelkie ziemiopłody, jednak zazwyczaj stosuje się go pod rośliny o krótszym okresie wegetacyjnym. Pod krzewy i drzewa daje się go wyjątkowo, gdy chodzi o szybkie działanie (naprzkł. dla wzmocnienia drzew przemarzniętych), zazwyczaj zaś stosuję się tu inne wolniej działające nawozy fosforowe.