Nawozy zielone cz. 3

W sadownictwie ten system nawozów zielonych jest bardzo wskazany, jak również w szkółkarstwie. Stosując nawozy zielone w tej lub innej formie nie należy zapominać, że rośliny motylkowe posiadają wyjątkową łatwość jedynie w zdobywaniu pokarmu azotowego, wszelkie inne składniki pokarmowe (fosfor, potas, wapno) czerpią, podobnie jak inne, tylko z ziemi.

Dlatego też, chcąc aby przejawiły one swe zalety nawozowe w całej pełni, należy im zapewnić dostateczny zapas tych składników w roli. Stąd też, zanim przystąpimy do siewu rośliny .motylkowej, należy ziemię zasilić nawozami fosforowymi, potasowymi, a gdzie zachodzi tego potrzeba, to wapiennymi.

Uwagi o kupnie i sposobie użycia nawozów. Wartość nawozu ocenia się wedle jego siły użyźniającej, a więc wedle ilości zawartego w nawozie pokarmu roślinnego. Nprzkł. tomasówka może zawierać od 6 do 17 procentów kwasu fosforowego czynnego. Oczywiście, do tegoż samego celu trzeba będzie użyć niskoprocentowej tomasówki więcej niż wysokoprocentowej. Toż samo tyczy się innych nawozów.

Comments
 1. Reklama

  To Cię zaciekawi:

  partner na wesele kraków
  partner na wesele małopolska
  Pasmanteria dekoracyjna
  pasty dla palaczy
  pasza dla konia
  pasza dla królików
  pasza dla kur
  pasza dla szynszyli
  pasza dla świń
  pasze dla drobiu