O znaczeniu i zasadach uprawy cz. 3

Tu ograniczymy się do podania tych reguł, jakimi przy mechanicznej uprawie należy się kierować, aby osiągniętą budowę gruzełkowatą roli zachować. Reguły te są następujące;

Czynności mechaniczne, jak; oranie, kopanie, bronowanie lub grabienie ograniczyć do istotnej potrzeby, nadmierna bowiem gorliwość w tym względzie rozproszkowuje rolę, psując właściwą budowę.

Rolę cięższą, gliniastą należy zorać czy skopać przed zimą i pozostawić w takim stanie na zimę, aby podległa kruszącemu działaniu mrozu.

Nie orać lub nie kopać roli ciężkiej, gliniastej wtedy, gdy jest jeszcze zbyt mokra, bowiem wyschnąwszy zbryli się i skawali, tracąc dobrą budowę.

Unikać, w miarę możności, głębszego wzruszania roli, zwłaszcza lekkiej, na wiosnę, gdyż wtedy szybciej traci ona i tak niedostateczne zapasy wilgoci.

Przez cały czas wegetacji roślin utrzymywać powierzchnię ziemi pod niemi w stanie pulchnym, wtedy lepiej utrzymywać będzie ona wilgoć; jedynie zaraz po zasiewie dobrze jest powierzchnię roli przywałować gładkim walcem lub też przycisnąć deską osadzoną na kiju. Spowoduje to podsiąkanie wody z głębszych warstw ku górze i ułatwi kiełkowanie nasion.

Comments
 1. Reklama

  To Cię zaciekawi:

  najlepsze wesele w Opolu
  największy lombard w Warszawie
  naklejka do legitymacji studenckiej ELS Katowice
  naklejka do legitymacji studenckiej ELS Poznań
  naklejka do legitymacji studenckiej ELS Sopot
  naklejka do legitymacji studenckiej ELS Szczecin
  Naklejka na elektroniczną legitymacje studencką els Białystok
  Naklejki do legitymacji studenckiej ELS Olsztyn
  Naklejki legitymacja studencka ELS Białystok
  Naklejki na legitymacje studencką ELS Białystok