Odżywianie rośli cz. 12

Chloroza przejawia się w ten sposób, że młode organy wegetatywne rośliny, a zwłaszcza liście, w braku żelaza mają kolor jasno-żółty lub biały, wkrótce też usychają, gdyż, pozbawione zieleni, skazane są na głód węglowy. Co się tyczy pozostałych, stałe w roślinach występujących pierwiastków, to;

Chlor nie należy do pierwiastków niezbędnych, dla wielu jednak roślin jest on bardzo pożytecznym.Stwierdzono to nprzkł. względem gryki, grochu, owsa. Gryka nprzkł., hodowana |W środowisku nie zawierającym zupełnie chloru, zawsze źle osadzała nasiona. Zdaje się, że chlor odgrywa pewną rolę w transportowaniu węglowodanów.

Krzem jest pierwiastkiem b. rozpowszechnionym w roślinach. Zwłaszcza dużo go zawierają dojrzałe źdźbła roślin kłosowych. Przypuszczenie, że krzem, właściwie krzemionka (Si O2), odgrywa tu rolę składnika niezbędnego do nadania tęgości roślinie okazało się mylnym; nawet rośliny „krzemionkowe”, hodowane w środowisku, pozbawionym zupełnie krzemu, rozwijają się normalnie i na tęgości nie tracą. Brakowi odpowiednich źródeł krzemionki przypisywano też zjawisko wylęgania zbóż. Pogląd to fałszywy. Przyczyn wylęgania jest wiele, nigdy zaś brak krzemionki, którego to braku żadna gleba nie odczuwa.

Comments
 1. Reklama

  To Cię zaciekawi:

  producent huśtawek
  producent kominków
  producent kontenerów biurowych
  producent kostki granitowej
  producent kostki granitowej strzegom
  producent ogrodzeń
  producent okien drewnianych
  producent opakowań foliowych
  producent opakowań kaszerowanych
  producent opakowań warszawa