Odżywianie rośli cz. 14

Przywilej ów zasadza się na tym, że gdy zwierzęta i ludzie, chcąc zdobyć węgiel, ten najistotniejszy składnik materii organicznej, muszą w tym celu posługiwać się pokarmem roślinnym lub zwierzęcym, roślina węgiel czerpie z powietrza i, przy udziale promieni słonecznych oraz wody i pobranych z ziemi pierwiastków mineralnych, przerabia go na składniki organiczne swego ciała.

Mówiąc w części pierwszej o gazie węglowym, nazwałem roślinę żywą fabryką, przy pomocy której rolnik czy ogrodnik przerabia węgiel, w gazie tym zawarty, na te właśnie materiały, na produkcji których opiera całą swą gospodarkę. Powtarzam to w tym miejscu raz jeszcze i raz jeszcze podkreślam, że możność pobierania przez rośliny węgla z powietrza jest istotnie podstawą przemysłu rolnego i ogrodniczego.

Proces pobierania przez rośliny węgla z powietrza nazywa się przyswajaniem.

Organami, które wchłaniają w siebie gaz węglowy z powietrza, a następnie przerabiają na związki organiczne (krochmal, cukier i t. p.) są wyłącznie nadziemne części rośliny, a przede wszystkim liście. W tych bowiem tylko częściach rośliny znajduje się barwnik zielony (chlorofil), którym przesycone są, protoplazmatyczne ziarenka, rozmieszczone w zarodzi komórkowej, zwane ciałkami zieleni. Z badań zaś odpowiednich wiadomo, że ten właśnie barwnik zielony jest niezbędnym kółkiem maszyny, przetwarzającej gaz węglowy w związki organiczne.

Comments
 1. Reklama

  To Cię zaciekawi:

  produkty bezglutenowe hurt
  produkty bio sprzedaż
  produkty do lodów świderków
  produkty do lodów włoskich
  produkty ekologiczne producent
  profesjonalna kawiarnia mobilna
  profesjonalne odkurzacze przemysłowe
  program dla ortodontów
  projektant wnętrz kraków
  projektowanie mieszkań Łódź