Co to jest rola cz. 14

Lawa, jak strumień wodny, zalewa wszystkie zagłębienia, jakie na drodze spotyka, tak, że doliny, naokoło wulkanu leżące, bardzo często całkowicie lawą są wypełnione. Wylew lawy bywa czasem tak ogromny, że sto lat temu, z jednego wulkanu na wyspie Islandii wypłynęły dwie rzeki lawy, z których jedna miała 60, a druga 70 wiorst długości.

Nie tylko kiedyś, przed wiekami, ale ciągle po trochu powierzchnia ziemi się zmieniała. Nowe góry z ziemi się dobywały, to znowu całe wielkie płaty ziemi pod wodę opadały, wyspy na morzach się pokazywały, na innych znowu nikły pod wodą. I tak było przed lat tysiącami, i tak jest i teraz, bo w naturze nic w miejscu stać nie może.

Odbywało się to jednak dawniej i odbywa za naszych czasów tak bardzo powoli, że życie ludzkie nie wystarcza, aby takie wielkie zmiany móc zauważyć. A jednakże te zmiany ciągle ziemię przeinaczały i były czasy, że w tych miejscach, gdzie my żyjemy, jedno wielkie morze stało, a w nim rozliczny gad Boży żył. Żył, pływał, zdychał i na dno morskie opadał, namuł morski po trochu go nakrywał, a on zostawał tak, ziemią zasypany, aż do czasu, dopókąd go, razem z dnem morskim, siły ziemskie na wierzch, po nad wodę nie wysadziły.