Co to jest rola cz. 15

I dzisiaj, kopiąc ziemię, znajdujemy te trupy, latami na kamień zmienione i dlatego skamieniałościami zwane, które służą nam właśnie na świadectwo, że dzisiejsze nasze lądy dawniej, kiedyś, przed wiekami, dnem morskim były. Na obrazku przedstawione są tu skamieniałości mięczaka-głowonoga i ryby. Dziś takie zwierzęta nie istnieją.

Jeszcze dziwniejsza rzecz, w którą uwierzyć prawie trudno, jest to, że z takich dawnych robaczych trupów, na dno morskie opadłych, całe ogromne pokłady i góry się porobiły. W głębokości setek i tysięcy łokci żyły w morzach ogromne zastępy robactwa, z którego opadające na dno morza skorupki, czyli muszelki, układały się jedne na drugich. Przez całe lat tysiące wciąż stare, zdechłe, ze swoimi muszelkami na dno opadały.

Tym sposobem po trochu dno morskie zaległy wielkie pokłady muszelek, które, ulegając się jedne na drugich i gniotąc je swoim ciężarem, na twarde skały się pozamieniały. Gdy przyszedł na ziemi czas na owe przemiany, z których góry powstały, a dna morskie na suche lądy się zamieniły, wtedy to owe pokłady muszlowe, przez lat tysiące przygniecione ciężarem wód oceanu, dobyły się ponad wodę, na Boży świat, do słońca i na góry wapienne się zamieniły. I mamy dziś takich gór w różnych stronach kuli ziemskiej całe łańcuchy, na setki mil. Chodząc po nich, depczemy po dawnym dnie morskim, a pod nogami mamy trupy tego robactwa, które przed wiekami całymi rojami głębinę morską zamieszkiwało.